عجیب ترین خرافات در فرهنگ کشورهای مختلف را بشناسید

در دنیا فرهنگ‌های متفاوتی وجود دارد که هر کدام منحصربه‌فرد هستند. باور به خرافه شاید جالب‌ترین بخش هر فرهنگ باشد که در این مقاله با عجیب‌ترین آن‌ها آشنا می‌شوید.

عجیب ترین خرافات در فرهنگ کشورهای مختلف را بشناسید

خرافات به معنی اعتقاد غیرمنطقی و ثابت نشده به تاثیر امور ماورای طبیعت در امور طبیعی و به عبارت دیگر، هر نوع پندار عجیب برای مردم عوام است. به طور معمول خرافات ریشه در گرایش‌های درونی یا باطنی در زندگی بشر داشته‌اند و به مرور تبدیل به خرافه شده‌اند. آنچه مورد اتفاق فیلسوف‌ها قرار دارد این است که هیچ تعریف مشخص و همه پسندی درباره‌ی خرافه وجود ندارد. تعریفی که از خرافه به معنای امر موهوم در ذهن مردم است بسیار نامشخص و گنگ به نظر می‌رسد.

خرافات نگرش یا رفتاری است که بر اساس ترس، تهدید، عادت و عوامل ناشناخته‌ای به ذهن فرد خطور می‌کند تا بر اساس نگرشش از اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کند. این رفتار بر مبنای کنش منطقی و روابط علت و معلولی نیست. اگرچه گسترش سطح سواد و فرهنگ عمومی جامعه منجر به کاهش اعتقاد خرافی می‌شود؛ اما باید اذعان کرد حتی انسان‌های مدرن نیز نمی‌توانند به طور کامل خرافات را رد کنند یا عملا از آن خلاص شوند.

هیچ کدام از انسان‌ها ناراحتی، بد شانسی، غم یا بی‌پولی و حتی مرگ را دوست ندارند، بسیاری از آن ها حتی اگر باور عمیقی هم به این خرافه‌ها نداشته باشند، به این خاطر که این باورها دائم در جامعه تکرار می‌شود و دهان به دهان می‌چرخد، بنا را بر احتیاط گذاشته و سعی می‌کنند تا حد امکان از مسائلی که عموم مردم می‌گویند بد است، پرهیز کنند.
خرافه یعنی تاثیر غیرمنطقی هر عامل غیرطبیعی بر پدیدهای طبیعی

اما نکته جالب این باورها اینجا است که وقتی خرافات رایج در دیگر کشورهای جهان را می‌خوانید و به آن‌ها اعتقادی ندارید، تازه متوجه می‌شوید که این فکرها و عقاید تا چه اندازه می‌توانند نادرست و غیرمنطقی باشند. احتمالا حتی از شنیدنشان تعجب کرده و به نادانی اشخاصی که به آن باور دارند، می‌خندید.

برای این که بتوانید یک تجربه واقعی از یک مکان یا فرهنگ جدید داشته باشید، باید خود را در فرهنگ‌های بومی غرق کنید. غذا، تاریخ و زبان در بیشتر موارد برای مسافران، در صدر لیست برقراری ارتباط فرهنگی قرار دارد. آن‌ها در اولین فرصت ممکن در هنگام رسیدن به یک مکان جدید،‌ این موارد را تجربه می‌کنند؛ اما یک فاکتور فرهنگی مهم در هر جامعه‌ای وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود. این فاکتور چیزی نیست جز «خرافات» که در تمام فرهنگ‌های انسانی وجود دارد.

افسانه‌ها، داستان‌های بلند و روش‌های اعتقادی می‌توانند بخشی از روش زندگی یک فرد یا جامعه باشند. دقیقا همان‌طور که غذای داخل بشقاب او فرهنگ غذایی کشورش را می‌رساند، اعتقادات ذهنی و خرافات هم باور کشورش را برای مسافرها بازگو می‌کند. در ادامه به تحلیل چند مورد از خرافات منحصربه‌فرد در جهان پرداخته شده است که به مسافران کمک می‌کند تا در صورت برخورد با آن‌ها،‌ به شکل صحیحی رفتار کند و دچار شوک فرهنگی نشود.

 

منبع : کجارو

Author: